30 free spins od Mostbet je speciální bonus, který zvyšuje vaše šance na výhru.
Home » Spoření, Účty

Spořící účty

Spořící účty slouží lidem ke spoření peněz. Chcete si uložit své peníze pro účel spoření, ale nechcete, aby byly neustále výrazně znehodnocovány a aby ztrácely svou cenu? Právě k těmto účelům nabízejí mnohé banky a družstevní záložny spořící účty, které se liší od účtů běžných. A to úroky. Na účtech spořících jsou totiž Vaše peníze zhodnocovány více, než na běžných účtech. Díky úrokovým sazbám, které v některých bankách bývají velice nízké, jsou Vaše peníze v bezpečí. Navíc na spořících účtech jsou Vaše peníze pojištěny na 100 % a od letošního roku je pojištění schváleno až do výše 100 000 euro.

Jsou i mnohé další výhody, než menší úroky. Většinou totiž neplatíte i jiné běžné částky, které jsou u běžných účtů samozřejmé. Například samotné založení a vedení účtu bývá u spořících účtů zdarma. Také zrušení či výběr peněz bývá zdarma. Některé finanční instituce připisují klientovi úroky za vklad a to v časovém období, které je opakuje. Zhodnocení Vašich peněz může nastat již po čtvrt roce, ale například i po jednom roce. Úroková sazba poté plně souvisí se sazbou, která je vyhlášena Českou národní bankou (ČNB).

Spořící účty jsou různě zabezpečené. Ty lépe zabezpečené používají metodu, která velice dobře zabrání lupičům, aby přesunuly Vaše naspořené peníze na svůj účet. Dovoluje totiž klientovi posílat své peníze pouze na pár vybraných transakčních účtů. To znamená, že si klient sám vybere kolik a jaké účty mu budou povoleny. Správa tohoto spořícího účtu bývá nejčastěji přes internetové bankovnictví, své peníze tak můžete mít neustále pod dozorem. Spořící účet si také můžete založit u banky, u které nemáte běžný účet.

Většina bank si stanovuje úrok dle výše vkladu a délce vkladu. Tedy pokud si na spořící účet uložíte více peněz na delší dobu, Vaše úroková sazba bude vyšší. V případě těchto účtů je tedy lepší, aby se počáteční vklad pohyboval v desítkách tisíc korun. Některé banky mají také horní limit, který když klient překročí, jsou mu úroky sníženy. Na podobný princip jsou založeny pásmové spořící účty, které provádí například Česká spořitelna, UniCredit Bank nebo Raiffeisenbank.

2 Comments

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

Peníze a My

www.penizeamy.cz je portál, který vás naučí, jak s penězi hospodařit, jak jich mít více a nemuset si na vše brát půjčky. Investice, spoření, důchod, kreditní karty, ale i ty půjčky jsou témata, o kterých píšeme.