Jak spořit jako student
SpořeníKaždý z nás jednou bude muset vylétnout z matčina hnízda a začít svůj vlastní život. To vše obnáší samostatnost, zázemí a hlavně stálý příjem peněz.
Ne hned se každému mladému člověku podaří sehnat práci. Proto dnes funguje velmi úspěšné studentské spoření. Většina studentů pracuje již při studiu nebo navštěvuje různé brigády a to vše proto, aby nemusel být v budoucnu překvapen finančním tlakem. Mnoho bank pro takovéto studenty nabízejí různé zvýhodněné služby. Založit si mohou spořící účet, stavební spoření, běžný účet nebo studentské konto.
Je důležité se důkladně informovat a vše si pečlivě promyslet, aby se student mohl vyhnout zbytečným bankovním poplatkům. Většinou své peníze studenti ukládají buď na stavební spoření nebo na spořící účty. V dnešní době má poměrně dost studentů běžný účet, na druhém místě jsou pak spořící účty. Z průzkumu Československé obchodní banky vyplynulo, že alespoň polovina studentů si dá měsíčně stranou kolem 500 korun a třetina až do jednoho tisíce korun. Většina peněz je tedy utracena, ale snaha o spoření v tomto věku tady určitě funguje.
Nejvíce navštěvované jsou brigády, které pro studenty nejsou tak časově náročné. Méně pak studenti pracují na částečný úvazek. Bavíme se li o spoření, nejvíce ze spořících nástrojů využívají studenti stavební spoření. Využívané je téměř třetinou z nich. Úspěšnost u studentů zaznamenává i spořící účet. Z dalších finančních produktů studenti téměř v polovině případů využívají velmi rádi studentské konto. Za ním se řadí klasický běžný účet. V dnešní době však skoro vůbec studenti nevyužívají termínované účty či vkladní knížku.
Nemá-li student vlastní finanční příjem, zajištěn je většinou kapesným od rodičů. Chtějí pro své potomky jen to nejlepší, a tak jim rádi i vedou spořící účty, které pak po studiu dostanou. Mimoto jim také nejčastěji hradí ubytování, stravování a také dopravu. Musíme však podotknout, že takovéto závislé děti mívají často v dospělosti problémy s osamostatněním.